Telefon: 146 005 003
33-150 Wola Rzędzińska 320 E

W dzisiejszych czasach, dobie największego rozwoju technologicznego, rodzi się pytanie czy dzięki połączeniu odnawialnych źródeł energii można doprowadzić budynek do samowystarczalności energetycznej i być niezależnym od systemu elektroenergetycznego? 

Pompa ciepła

Wygodnym, komfortowym, stabilnym oraz energooszczędnym w kosztach sposobem ogrzewania, nieszkodliwym dla środowiska naturalnego stała się pompa ciepła. Jest to urządzenie grzewcze, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. Ich praca polega na odbiorze ciepła z dolnego źródła o niskiej temperaturze (najczęściej powietrze zewnętrzne) i przekazaniu do źródła górnego o wysokiej temperaturze (naszego systemu grzewczego w budynku). Mają wykorzystanie w klimatyzacji, systemach centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, a także służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Instalacja pompy ciepła pozwala na wykorzystanie niewyczerpalnej, czystej i ekonomicznej energii naturalnej, co powoduje, że ¾ energii do sposobu ogrzewania otrzymuje za darmo ze środowiska naturalnego. Dlatego pompa ciepła zapewnia najniższe koszty eksploatacji oraz gwarancję, że opłaty nie zmienią się w przyszłości. Jest to jedyny system grzewczy, który pobiera ze swojego naturalnego otoczenia aż 75% energii, niezbędnej do celów grzewczych, a tylko pozostałe 25% to prąd elektryczny, potrzebny do jej napędu. Pompa ciepła może zastąpić obecne źródło ciepła w budynku stając się jedynym całorocznym źródłem ciepła w budynku bądź z nim współpracować, ogrzewając budynki wyposażone w dowolny system grzewczy.

Fotowoltaika

Eksploatacja budynków głównie wiąże się ze zużyciem energii na wytworzenie i utrzymanie warunków komfortu wewnętrznego, czyli chłodzenie, ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej czy oświetlenie. W takiej sytuacji wzrastają wydatki związane z eksploatacją energii elektrycznej. I tutaj przychodzi nam z pomocą kolejna instalacja Odnawialnego Źródła Ciepła jakim jest Fotowoltaika. Fotowoltaika wykorzystując promieniowanie słoneczne, wytwarza czystą i darmową energię elektryczną taką samą jaką mamy w naszym „gniazdku”. Energia słoneczna jest najbardziej znanym i najczęściej wybieranym źródłem odnawialnym, z uwagi na niewyczerpalne zasoby energetyczne słońca. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej (w skrócie PV) jest moduł fotowoltaiczny oraz falownik. Moduły fotowoltaiczne umieszcza się zazwyczaj na dachu budynku skierowanego na południe. Falownik najlepiej zlokalizować w pobliżu domowej rozdzielni głównej, można również w innym pomieszczeniu bądź na zewnętrznej ścianie budynku. Ilość energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną zależy od intensywności promieniowania słonecznego padającego na moduły fotowoltaiczne, czasu ekspozycji oraz poprawności projektu i prawidłowości montażu instalacji. Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja jest bezobsługowa, odporna na działanie czynników atmosferycznych, a także nie emituje żadnych zanieczyszczeń czy innych szkodliwych substancji do atmosfery. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest nie tylko idealnym sposobem na obniżenie naszych wydatków za prąd, ale również zyskujemy niezależność energetyczną.

Opis połączenia i korzyści tych dwóch Źródeł Odnawialnych przedstawia artykuł który ukazuje, że opisane w nim rozwiązania mogą zapewnić dom bez rachunków, a także poprawić stan środowiska, w którym żyjemy.